بحرین؛ زیر موج سرکوب

این روزنامه با اشاره به "گذشت پنج ماه از حملات سرکوبگرانه رژیم بحرین علیه قیام مردم این کشور " نوشت: بحرین یک نمونه خاص به شمار می آید که در آن قیام مردم با سرکوب شدید از سوی رژیم مواجه شده است.

نیویورک تایمز نوشت: روند سرکوب در بحرین با استفاده از روش های مختلف شکنجه، دستگیری و اخراج شهروندان از مشاغل و محل تحصیلشان منجر به یک پیروزی تاکتیکی برای رژیم آل خلیفه شده که ممکن است به زودی رو به زوال نهد.

به نوشته این روزنامه، رژیم بحرین همچنان به اقدامات سابق خود در زمینه تبعیض هدفمند علیه اکثریت شیعه این کشور ادامه می دهد که این اقدامات سرکوبگرانه منجر به شدت گرفتن درگیری ها و تعمیق مشکلات اقتصادی شده است.

نیویورک تایمز نوشت: شیخ "علی سلمان" دبیرکل بزرگترین و بارزترین گروه سیاسی مخالف دولت در بحرین در این باره می گوید که اوضاع بسیار خطرناک است و هر چیزی ممکن است در هر لحظه باعث برافروختن آتش درگیری ها شود و در صورتی که نتوانیم دمکراسی را در کشور به وجود بیاوریم کشور به سوی خشونت پیش خواهد رفت. اما آیا این امر در طی یک یا دو سال آینده اتفاق می افتد، این امری است که من از آن اطلاعی ندارم اما این یک واقعیت غیرقابل انکار است.

این روزنامه آمریکایی افزود: اکثریت شیعه بحرین خواستار دستیابی به حقوق بیشتری است و ماه فوریه گذشته فصل جدیدی در این مبارزه بود. به دنبال گسترش انعکاس دامنه حوادث تونس و مصر به بحرین و درگیری های خونین، معترضان توانستند میدان التحریر را به تصرف خود درآورند و هفته ها در آنجا بمانند و نتیجه این حملات سرکوبگرانه بسیار تلخ بود.

نیویورک تایمز نوشت: "گروههای مدافع حقوق بشر می گویند در کشوری که 525 هزار نفر جمعیت دارد، 34 نفر کشته، 1400 نفر دستگیر و حدود 3600 نفر از کار برکنار شده اند. همچنین چهار نفر نیز در اثر شکنجه در زندانهای رژیم آل خلیفه جان خود را از دست داده اند".

این روزنامه افزود: سازمان دیده بان حقوق بشر، شکنجه زندانیان را "حملات هدفمند و فراگیر برای پیگرد و ارعاب منتقدان نظام و پایان دادن به همه اشکال مخالفت با دولت" ارزیابی کرده است.

به نوشته این روزنامه، گروههای حقوق بشری اعلام کرده اند 43 مسجد و مرکز دینی شیعیان از سوی نیروهای رژیم بحرین تخریب یا آسیب دیده است.

نیویورک تایمز در ادامه مطلب خود نوشت: شیخ حمد بن عیسی آل خلیفه که رژیمش از دخالت نظامی عربستان بهره می برد، در ماه مارس گذشته در این کشور حالت فوق العاده اعلام کرد و با وجود اینکه این وضعیت در اول ماه ژوئن به پایان رسید، اما موج سرکوب در این جزیره همچنان ادامه دارد.

نیویورک تایمز نوشت: علی رغم اینکه دولت متعهد شده است تا افرادی را که از کار اخراج شده اند به مشاغلشان بازگرداند اما هیچ کس "محمد الحمد" را به کارش در بانک اسلامی بحرین بازنگردانده است. او می گوید که در ماه گذشته 18 استاد دانشگاه بحرین از کار برکنار شده اند و اطلاعات ما نشان می دهد که همگی این اساتید شیعه هستند.

این روزنامه آمریکایی افزود: برخی بر این باورند که پادشاه بحرین در ماه جاری اقدام به اصلاحاتی در این کشور خواهد کرد اما شمار زیادی در این زمینه تردید دارند. وضعیت کنونی و سکوت آمریکا در برابر رفتار رژیم آل خلیفه منجر به تعمیق خشم شیعیان از واشنگتن شده است و شمار زیادی درباره سیاست یک بام و دو هوای آمریکا اظهار تأسف می کنند زیرا مشاهده می کنند که برخلاف رفتار آمریکا درقبال لیبی، هیچ کدام از مسئولان آمریکایی خواستار تحریم رژیم آل خلیفه نشده اند.

/ 0 نظر / 13 بازدید